Krótka odpowiedź: wypalanie DPF to kontrolowane podniesienie temperatury spalin do 550–650 °C, przy którym zebrana w filtrze sadza utlenia się do dwutlenku węgla. Jedna regeneracja aktywna trwa od 5 do 31 minut i pochłania 0,28–0,42 litra oleju napędowego — czyli 2,40–3,60 zł przy cenie 8,53 zł/l. To liczba, której nie podaje żaden producent, a którą da się policzyć z pomiarów emisji: obliczyliśmy ją dla siedmiu aut przebadanych przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Najciekawszy wynik jest taki, że procentowy wzrost spalania podczas regeneracji waha się od 22 do 115%, a litry są niemal stałe — procent mówi więcej o długości pomiaru niż o samym wypalaniu. W skali roku (15 000 km) wypalanie kosztuje od 65 do 262 zł, zależnie od tego, co ile kilometrów się włącza.
Trzy rodzaje regeneracji, które ludzie mylą
Słowo „regeneracja” znaczy w rozmowie o filtrze cząstek stałych trzy różne rzeczy, i stąd bierze się większość nieporozumień. Warto je rozdzielić, zanim przejdziemy do liczb.
| Rodzaj | Kto uruchamia | Temperatura spalin | Co się dzieje z sadzą | Koszt |
|---|---|---|---|---|
| Regeneracja pasywna | nikt — zachodzi sama | ok. 250–400 °C | utlenia się powoli, dwutlenkiem azotu (NO₂) z katalizatora | zero |
| Regeneracja aktywna | sterownik silnika | 550–650 °C | spala się szybko, tlenem, po podaniu dodatkowej dawki paliwa | 0,28–0,42 l ON |
| Regeneracja serwisowa (wymuszona) | diagnosta interfejsem | jak wyżej | jak wyżej, ale przy aucie stojącym lub w zadanym cyklu jazdy | 100–250 zł usługi |
| Czyszczenie (dla porządku) | warsztat | — | usuwane chemicznie lub ciśnieniowo, razem z częścią popiołu | 200–1300 zł |
Filtr cząstek stałych jest przy tym jedynym filtrem w aucie, którego nie wymienia się co interwał — pozostałe filtry mają swoje przebiegi i ceny, a DPF ma zamiast tego cykl wypalania.
Kluczowa różnica jest taka: pasywna nic nie kosztuje, bo nie wymaga dolewania paliwa. Zachodzi wtedy, gdy spaliny same są dostatecznie gorące, a katalizator utleniający produkuje dość dwutlenku azotu, żeby ten powoli „zjadał” sadzę. Właśnie dlatego auto jeżdżące trasami potrafi tygodniami nie uruchomić regeneracji aktywnej — filtr czyści się po drodze, za darmo.
Regeneracja aktywna to plan awaryjny na sytuację, w której pasywna nie nadąża. Sterownik podaje dodatkową dawkę paliwa późno w cyklu, tak żeby nie zdążyła się spalić w cylindrze. Paliwo wychodzi do układu wydechowego i utlenia się dopiero na katalizatorze przed filtrem — a wydzielone tam ciepło podnosi temperaturę na wlocie do DPF do wartości, przy której sadza zapala się sama. To jest ten „dodatkowy” olej napędowy, który zaraz policzymy.
Co ile kilometrów włącza się wypalanie DPF
Odpowiedź „co 300–500 km” krąży po forach od lat i jest z grubsza prawdziwa, ale zaciera dwie rzeczy: ogromny rozrzut i wyraźny trend. Zestawienie danych z literatury, przygotowane przez badaczy Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JRC), wygląda tak:
| Źródło danych | Norma emisji | Średni dystans między regeneracjami | Rozrzut |
|---|---|---|---|
| Przegląd literatury (Valverde i Giechaskiel, 2020) | Euro 5 | 495 km | ±215 km |
| Przegląd literatury (ci sami autorzy) | Euro 6 | 415 km | ±155 km |
| Kampania pomiarowa JRC, 8 aut (Dimaratos i wsp., 2022) | Euro 6b | 485 km | ±106 km |
| Pojedyncze auto Euro 6d-temp, 1300 km, 6 regeneracji | Euro 6d-temp | 196 km | ±110 km (zakres 60–360 km) |
Dwie rzeczy warto z tej tabeli wyjąć. Po pierwsze, rozrzut jest tak duży, że średnia niewiele mówi o konkretnym egzemplarzu: dwa identyczne auta jeżdżące inaczej rozjadą się o kilkaset kilometrów. Regeneracja nie jest wyzwalana licznikiem kilometrów, tylko szacowanym zapełnieniem filtra i przeciwciśnieniem w układzie — a na to wpływa styl jazdy, temperatura otoczenia i stan wtryskiwaczy.
Po drugie, interwały się skracają, nie wydłużają, i to mimo lepszych silników. Autorzy pracy z 2020 roku wskazują prawdopodobną przyczynę: filtry coraz częściej są jednocześnie nośnikiem katalizatora SCR redukującego tlenki azotu. A wtedy sadza i reakcja SCR konkurują o ten sam dwutlenek azotu. Mniej NO₂ dla sadzy oznacza słabszą regenerację pasywną — więc sterownik musi częściej uruchamiać aktywną. Nowsze auto z lepszą chemią spalin potrafi więc wypalać filtr częściej niż starsze.
Ile sadzy w ogóle trzeba wypalić
Żeby zrozumieć, skąd biorą się te interwały, wystarczy jeden rachunek. Przyjmując — za pracą JRC — że objętość filtra to około 1,5 pojemności skokowej silnika, a regeneracja startuje przy zapełnieniu 6–7 gramów sadzy na litr objętości filtra, dla popularnego diesla 2.0 wychodzi filtr o objętości 3 litrów i próg 18–21 gramów sadzy. Dla silnika 1.6 — filtr 2,4 litra i próg 14–17 gramów.
Te dwadzieścia gramów to cała stawka. Podzielone przez dystans między regeneracjami daje ilość sadzy, którą silnik naprawdę wyrzuca na każdy przejechany kilometr:
| Profil jazdy | Interwał | Spalanie | Sadza na kilometr | Sadza na kilogram paliwa |
|---|---|---|---|---|
| Miasto, krótkie trasy | 200 km | 8,0 l/100 km | 98 mg/km | 1,46 g/kg |
| Mieszana | 400 km | 6,5 l/100 km | 49 mg/km | 0,90 g/kg |
| Trasa | 600 km | 5,5 l/100 km | 32 mg/km | 0,71 g/kg |
| Autostrada | 800 km | 5,5 l/100 km | 24 mg/km | 0,53 g/kg |
Dwie liczby z tej tabeli warto zapamiętać. Pierwsza: silnik w mieście wyrzuca do filtra 98 miligramów sadzy na kilometr, przy dopuszczalnym limicie Euro 6 na wylocie rury równym 4,5 mg/km. Filtr musi więc zatrzymać ponad dwudziestokrotność tego, na co pozwala przepis — i robi to. Druga: ostatnia kolumna, 0,53–1,46 grama sadzy na kilogram paliwa, mieści się dokładnie w zakresie, który literatura silnikowa podaje dla nowoczesnych silników z wtryskiem bezpośrednim. To znaczy, że rachunek się domyka: interwały regeneracji, o których mówią kierowcy, i emisja sadzy, którą mierzą laboratoria, to ta sama wielkość opowiedziana z dwóch stron.
Widać też, dlaczego miasto jest dla filtra podwójnie kosztowne. Nie chodzi tylko o to, że spaliny są zimne i nie ma regeneracji pasywnej. Silnik w mieście produkuje też więcej sadzy na każdy spalony kilogram paliwa — 1,46 wobec 0,71 g/kg na trasie — bo pracuje w ciągłych stanach przejściowych, przy niższej temperaturze i gorszym wymieszaniu paliwa z powietrzem. Do tego dochodzi trzeci czynnik: samo spalanie na 100 km jest wyższe. Trzy efekty mnożą się przez siebie i stąd bierze się różnica między regeneracją co 200 a co 800 kilometrów.
Ile trwa jedna regeneracja
Pomiary JRC obejmowały siedem aut, w których udało się zarejestrować pełne wypalanie — na hamowni i na drodze. To jedyne znane nam zestawienie, w którym czas trwania regeneracji jest podany razem z przejechanym w jej trakcie dystansem:
| Auto | Pojemność | Norma | Regeneracja na hamowni | Regeneracja na drodze |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2,0 l | Euro 6b | 710 s / 8,3 km | 625–957 s / 16,0–29,1 km |
| 2 | 3,0 l | Euro 6b | 805 s / 14,8 km | 798–996 s / 7,7–13,5 km |
| 3 | 1,7 l | Euro 6b | 306 s / 5,9 km | 434–1874 s / 14,3–21,3 km |
| 4 | 1,6 l | Euro 6b | — | 685 s / 9,3 km |
| 5 | 2,0 l | Euro 6b | 1025 s / 12,1 km | 926 s / 22,0 km |
| 6 | 2,0 l | Euro 5b | 895 s / 5,2 km | — |
| 7 | 2,0 l | Euro 5b | 600 s / 8,0 km | — |
W przeliczeniu na minuty: od 5 do 31 minut, mediana około 13 minut. Auto numer 3 na drodze jest tu skrajnością w obie strony — raz 7 minut, raz 31 — i pokazuje, że długość wypalania zależy nie od zegara, tylko od tego, jak szybko układ dochodzi do temperatury i utrzymuje ją pod obciążeniem. Regeneracja przerwana i wznowiona liczy się od nowa.
Dla warsztatowej regeneracji wymuszonej dokumentacja Ross-Tech podaje wartości zbliżone, choć rozbite na dwa warianty: na postoju do 30 minut, w jeździe 10–15 minut dla silników common rail i 15–20 minut dla starszych jednostek z pompowtryskiwaczami. Postój trwa dłużej, bo przy wolnych obrotach przez układ przepływa mniej spalin, więc mniej ciepła da się do niego wprowadzić w jednostce czasu.
Ile paliwa zjada jedno wypalanie — rachunek
Tu dochodzimy do liczby, po którą przychodzi większość ludzi i której nie podaje nikt. Producenci jej nie publikują, a prace naukowe podają procentowy wzrost emisji dwutlenku węgla, co brzmi abstrakcyjnie. Ale z tego procentu da się wyjść na litry, bo spalenie litra oleju napędowego daje 2640 gramów CO₂ — to stała wynikająca z zawartości węgla w paliwie, a nie umowa.
Praca JRC podaje w aneksie rzeczywistą emisję CO₂ w gramach na kilometr: osobno dla przejazdu z regeneracją, osobno dla tego samego odcinka bez regeneracji. Różnica pomnożona przez dystans, na którym trwało wypalanie, i podzielona przez 2640 daje dodatkowe paliwo w litrach. Oto wynik dla pięciu aut, dla których zarejestrowano regenerację w warunkach drogowych:
| Auto | Dystans regeneracji | CO₂ z regeneracją | CO₂ bez regeneracji | Wzrost | Dodatkowe paliwo | Koszt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 (2,0 l) | 22,6 km | 206,4 g/km | 154,2 g/km | +34% | 0,45 l | 3,80 zł |
| 2 (3,0 l) | 10,6 km | 253,8 g/km | 144,6 g/km | +75% | 0,44 l | 3,74 zł |
| 3 (1,7 l) | 17,8 km | 263,4 g/km | 204,1 g/km | +29% | 0,40 l | 3,41 zł |
| 4 (1,6 l) | 9,3 km | 229,6 g/km | 135,6 g/km | +69% | 0,33 l | 2,82 zł |
| 5 (2,0 l) | 22,0 km | 202,0 g/km | 150,6 g/km | +34% | 0,43 l | 3,65 zł |
To jest główny wynik tego tekstu. Pięć aut o pojemnościach od 1,6 do 3,0 litra, z czterema różnymi układami oczyszczania spalin, jeżdżących różnymi trasami. Procentowy wzrost emisji rozciąga się od 29 do 75%, czyli różni się dwuipółkrotnie. A dodatkowe paliwo mieści się między 0,33 a 0,45 litra — rozrzut ledwie 1,35-krotny.
Wniosek jest niewygodny dla wszystkich, którzy cytują procenty: procentowy wzrost spalania podczas regeneracji mówi przede wszystkim o tym, jak długi odcinek objęto pomiarem, a nie o tym, ile kosztuje wypalanie. Auto numer 2 wypada najgorzej w procentach (+75%), bo jego regeneracja zmieściła się w 10,6 kilometra — krótki mianownik. Auto numer 1 wypada dwukrotnie lepiej (+34%) przy dokładnie takiej samej ilości wlanego paliwa, bo jego wypalanie rozłożyło się na 22,6 kilometra. Fizyka jest w litrach, statystyka w procentach.
Dane z hamowni potwierdzają to samo w jeszcze ostrzejszej formie. Tam procentowe wzrosty sięgają 115% — bo cykle laboratoryjne są krótkie — a przeliczone na litry dają 0,29–0,50 l. Jeden wyjątek, auto numer 3 z wynikiem 0,11 l, sami autorzy pracy tłumaczą prawdopodobną regeneracją częściową albo niskim zapełnieniem filtra w chwili startu; to jedyne auto, które nawet podczas wypalania nie przekroczyło limitu liczby cząstek stałych.
Korekta: część tego CO₂ to spalona sadza, nie paliwo
Rachunek powyżej ma jedną znaną nieścisłość i wypada ją odliczyć. Podczas wypalania dwutlenek węgla powstaje z dwóch źródeł: z dodatkowo wtryśniętego paliwa i z samej sadzy, która się utlenia. Autorzy pracy oszacowali udział tego drugiego procesu na 1,5–6,5% CO₂ wyemitowanego w okresie regeneracji. Po odjęciu go dodatkowe paliwo wynosi:
| Auto | Brutto | Po odjęciu utlenionej sadzy | Koszt netto |
|---|---|---|---|
| 1 | 0,45 l | 0,33–0,42 l | 2,83–3,59 zł |
| 2 | 0,44 l | 0,37–0,42 l | 3,17–3,61 zł |
| 3 | 0,40 l | 0,28–0,37 l | 2,43–3,18 zł |
| 4 | 0,33 l | 0,28–0,32 l | 2,38–2,72 zł |
| 5 | 0,43 l | 0,32–0,40 l | 2,72–3,44 zł |
Ostateczna odpowiedź brzmi więc: 0,28–0,42 litra na jedno wypalanie, czyli 2,40–3,60 zł. Dla porządku warto dodać, że sam sposób szacowania udziału sadzy jest po stronie autorów górną granicą — zakłada, że cały ładunek filtra to czysty węgiel utleniony w całości.
Sprawdzenie z drugiej strony: ile ciepła w ogóle trzeba dostarczyć
Wynik z pomiarów emisji da się skontrolować rachunkiem, który nie ma z nimi nic wspólnego — termodynamicznym. Żeby podnieść temperaturę strumienia spalin, trzeba dostarczyć mu ciepła, a ilość tego ciepła wynika z trzech wielkości: strumienia masy spalin, ich ciepła właściwego i wymaganego przyrostu temperatury.
Dla diesla 2.0 jadącego trasą około 90 km/h strumień spalin wynosi mniej więcej 0,030–0,036 kg/s (z zapotrzebowania na moc rzędu 15–18 kW na kołach i typowego jednostkowego zużycia paliwa). Ciepło właściwe spalin w tym zakresie temperatur to około 1,10 kJ/(kg·K). Wlot filtra przy spokojnej jeździe ma zwykle 250–280 °C, a cel to około 600 °C — przyrost 330 K. Przy piętnastu minutach wypalania daje to:
| Wielkość | Wariant dolny | Wariant górny |
|---|---|---|
| Strumień spalin | 0,030 kg/s | 0,036 kg/s |
| Moc cieplna potrzebna do utrzymania +330 K | 10,9 kW | 13,1 kW |
| Energia w 15 minutach | 9,8 MJ | 11,8 MJ |
| Paliwo o tej wartości opałowej (42,7 MJ/kg) | 0,230 kg | 0,275 kg |
| W litrach, przy 100% sprawności | 0,28 l | 0,33 l |
Rachunek cieplny mówi więc: 0,28–0,33 litra, gdyby całe ciepło z dopalanego paliwa trafiało w spaliny. Pomiar emisji mówi 0,28–0,42 litra. Te dwie liczby, wyprowadzone zupełnie inaczej — jedna z bilansu energii, druga z analizatora spalin — spotykają się z nadwyżką rzędu 20–40% po stronie pomiaru.
Ta nadwyżka nie jest błędem, tylko treścią. Część energii nie idzie w podgrzanie strumienia, lecz w rozgrzanie masy samego układu: ceramiczny wkład filtra i katalizatora waży kilka kilogramów, a przy cieple właściwym kordierytu rzędu 0,9 kJ/(kg·K) podniesienie go o 300 K to około 0,7 MJ. Warto też pamiętać, że sadza to nie wszystko, co zostaje w filtrze: popiół z dodatków olejowych nie wypala się nigdy, a jego przyrost zależy od klasy oleju — liczby zestawiliśmy w poradniku o tym, jaki olej silnikowy wybrać. Do tego dochodzą straty do ścianek rury między katalizatorem a filtrem oraz to, że nie każda cząsteczka dopalanego paliwa utlenia się na katalizatorze. Zgodność dwóch niezależnych metod z dokładnością do jednej trzeciej jest w tego typu rachunkach dobrym wynikiem — i głównym powodem, dla którego liczbie 0,3–0,4 litra można ufać bardziej niż procentom z forów.
Ile wypalanie kosztuje w skali roku
Pojedyncze trzy złote nie robią wrażenia. Roczna suma zależy wyłącznie od tego, co ile kilometrów regeneracja się włącza — a to, jak pokazaliśmy wyżej, potrafi się różnić czterokrotnie. Przy 15 000 km rocznie i 0,41 l na jedno wypalanie:
| Profil jazdy | Interwał | Regeneracji rocznie | Dodatkowe paliwo | Koszt | Udział w rocznym rachunku za paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| Miasto, krótkie trasy | 200 km | 75 | 30,7 l | 262 zł | 2,6% |
| Mieszana | 400 km | 37,5 | 15,3 l | 131 zł | 1,6% |
| Średnia z literatury (Euro 6) | 485 km | 31 | 12,6 l | 108 zł | 1,4% |
| Trasa | 600 km | 25 | 10,2 l | 87 zł | 1,2% |
| Autostrada | 800 km | 19 | 7,7 l | 65 zł | 0,9% |
Te 65–262 zł to pozycja, o której nikt nie pamięta, układając budżet na auto — a mieści się w tym samym rzędzie wielkości co wymiana klocków czy przegląd. Pełne rozbicie rocznych wydatków zebraliśmy w przewodniku ile kosztuje utrzymanie auta.
I tu wychodzi ostatnia kontrola, tym razem od strony przepisu. Rozporządzenie (UE) 2017/1151 pozwala producentowi pominąć osobne badanie wpływu regeneracji i przyjąć stały współczynnik Ki = 1,05, czyli założyć pięcioprocentowy narzut na emisję CO₂. Ten sam przepis mówi, że jeśli regeneracja zachodzi rzadziej niż co 4000 km, jej wpływ uznaje się za pomijalny i Ki wynosi 1.
Współczynniki wyliczone z rzeczywistych pomiarów kampanii JRC mieszczą się w przedziale 1,000–1,030. Nasza tabela daje 0,9–2,6%. To trzecia niezależna droga do tej samej liczby — i zarazem obserwacja, którą warto zapamiętać przy czytaniu danych katalogowych: domyślna wartość z przepisu jest ostrożniejsza niż rzeczywistość każdego profilu jazdy, łącznie z miejskim. Autorzy pracy ujmują to jeszcze obrazowiej: wpływ regeneracji na sprawność auta okazał się porównywalny z jazdą przy włączonej klimatyzacji na maksymalnym chłodzeniu i zapalonych światłach.
Wypalanie na postoju kontra wypalanie w trasie
Pytanie „czy da się wypalić DPF na postoju” ma odpowiedź warunkową i warunek jest liczbowy. Dokumentacja Ross-Tech dla silników grupy VAG opisuje trzy przedziały masy sadzy w filtrze, odczytywanej z bloku pomiarowego 108.2/108.3 albo 241.2/241.3:
| Masa sadzy w filtrze | Regeneracja na postoju | Regeneracja w jeździe | Co robić |
|---|---|---|---|
| poniżej 30 g | zwykle niepotrzebna | zachodzi sama | przejechać trasę |
| 30–40 g | możliwa | możliwa | obie drogi otwarte |
| 40–45 g | niemożliwa | jedyna możliwość | wymuszona regeneracja w jeździe |
| powyżej wartości granicznej | zablokowana | zablokowana | demontaż i czyszczenie albo wymiana |
Powód blokady powyżej 40 gramów jest prosty i groźny: przy dużym ładunku sadzy wypalanie na postoju przestaje być kontrolowane. Przez stojący silnik przepływa mało spalin, więc ciepło wydzielone przez palącą się sadzę nie ma czym zostać odebrane — temperatura we wkładzie rośnie lawinowo i ceramika potrafi się stopić lub pęknąć. W jeździe strumień spalin sam odbiera nadmiar ciepła. To ta sama fizyka, przez którą stopiony wkład bywa skutkiem serii nieudanych regeneracji przy uszkodzonych wtryskiwaczach.
Regeneracja wymuszona ma też własne warunki wstępne, których interfejs pilnuje: temperatura płynu chłodzącego powyżej 70 °C, a przy wariancie jezdnym dodatkowo temperatura spalin przed turbosprężarką powyżej 170 °C i przed oraz za filtrem powyżej 150 °C. Zimne auto po prostu nie wystartuje procedury. Warto o tym pamiętać, zanim uzna się, że interfejs jest zepsuty.
Jak wypalić DPF w trasie, żeby regeneracja się domknęła
Dla wariantu jezdnego dokumentacja podaje konkretne okno pracy: 2000–2500 obr./min przy prędkości powyżej 60 km/h dla silników common rail, a 1500–2500 obr./min przy 30–60 km/h dla starszych jednostek z pompowtryskiwaczami. Przez 10 do 20 minut, bez postojów.
Praktyczny wniosek dla kierowcy jest taki, że autostrada na najwyższym biegu bywa gorsza niż droga szybkiego ruchu na niższym. Sześćdziesiątką na szóstym biegu przy 1800 obrotach silnik pracuje lekko, spaliny są chłodniejsze i regeneracja może się nie domknąć — mimo że prędkość i dystans wyglądają na wystarczające. Piąty bieg i 2200 obrotów przez kwadrans robią więcej niż godzina spokojnej jazdy na szóstym.
Dlaczego nie wolno przerywać wypalania
Najczęstsza rada — „nie gaś silnika w trakcie regeneracji” — jest słuszna, ale zwykle podawana bez uzasadnienia. Uzasadnienie da się oszacować liczbowo, choć uczciwie trzeba powiedzieć, w którym miejscu rachunek się urywa.
Paliwo dopalane podczas regeneracji jest wtryskiwane późno, kiedy w cylindrze jest już chłodniej. Część strugi nie odparowuje, tylko osiada na ściance cylindra i spływa pierścieniami do miski olejowej. Badanie eksperymentalne pokazuje, jak bardzo to zależy od momentu wtrysku: przy wtrysku 60 stopni obrotu wału po górnym martwym położeniu utlenia się zaledwie 2,2% dopalanego paliwa, a 40,9% ginie — głównie właśnie w oleju. To skrajne, laboratoryjne ustawienie, nie to, co robi seryjny sterownik. Ale pokazuje skalę zjawiska.
Praktyczna konsekwencja jest taka, że diesel jeżdżący wyłącznie po mieście powinien mieć krótszy interwał wymiany oleju niż trasowy — nie z powodu przebiegu, tylko z powodu liczby regeneracji. Interwały i koszty zestawiliśmy w tekście o wymianie oleju silnikowego, a to, co robić przy zapalonej lampce ciśnienia, opisuje osobny poradnik o żółtej kontrolce oleju.
Ile trzeba regeneracji, żeby dojść do progu, przy którym producenci uznają rozcieńczenie oleju za problem — czyli 5% zawartości paliwa? Przy misce 4,5 litra to 0,225 litra paliwa. Przy 0,35 litra dopalanego na jedną regenerację:
| Jaka część dopalanego paliwa trafia do miski | Na jedną regenerację | Regeneracji do progu 5% | Przy interwale 200 km | Przy interwale 400 km |
|---|---|---|---|---|
| 2% | 7,0 ml | 32 | 6400 km | 12 900 km |
| 5% | 17,5 ml | 13 | 2600 km | 5100 km |
| 10% | 35 ml | 6,4 | 1300 km | 2600 km |
| 40,9% (wartość skrajna z laboratorium) | 143 ml | 1,6 | 310 km | 630 km |
Czego ten rachunek nie umiemy domknąć: nie wiemy, jaki procent trafia do miski w seryjnym aucie. Prace, które to mierzą, robią to metodą bilansu węglowego i chromatografii gazowej, a ich wyniki liczbowe nie są dostępne publicznie — dostępne są abstrakty i opisy metody. Dlatego powyżej jest tabela wariantów, a nie jedna liczba.
To, co z niej wynika mimo tej luki, jest jednak jednoznaczne. Przeciwwagą dla rozcieńczania jest odparowywanie: paliwo wraca z gorącego oleju do układu, a tempo tego procesu rośnie z temperaturą oleju i obrotami silnika. Rozcieńczenie kumuluje się więc tylko wtedy, gdy regeneracje są częste, a trasy zbyt krótkie, żeby olej doszedł do pełnej temperatury roboczej — czyli dokładnie w tym samym profilu jazdy, który regenerację wywołuje najczęściej. Dwa mechanizmy nakładają się na siebie, i stąd bierze się klasyczny objaw miejskiego diesla: poziom oleju rosnący powyżej maksimum. Skala ryzyka wygląda tak: poniżej 2% to tło, 2–4% wymaga obserwacji, 4–6% oznacza degradację dodatków i spadek lepkości, powyżej 8% olej nadaje się już tylko do wymiany.
Jak rozpoznać, że regeneracja właśnie trwa
Auto nie sygnalizuje wypalania osobną lampką — dlatego warto znać objawy pośrednie. Wszystkie wynikają z tego, że sterownik na czas regeneracji zmienia sposób pracy silnika:
- Podwyższone obroty biegu jałowego — sterownik podnosi je, żeby zwiększyć strumień i temperaturę spalin.
- Wyłączony system start-stop — zgaszenie silnika przerwałoby procedurę, więc jest ona blokowana.
- Pracujący wentylator chłodnicy po zaparkowaniu, często długo — układ wydechowy oddaje ciepło do komory silnika.
- Zapach gorącej sadzy, wyraźny szczególnie przy pierwszym otwarciu drzwi.
- Wyższe spalanie chwilowe na komputerze pokładowym — to nasze 0,3–0,4 litra rozłożone na kilkanaście minut.
- Zamknięty zawór recyrkulacji spalin, co przy okazji podnosi emisję tlenków azotu; w pomiarach JRC nawet jedenastokrotnie w porównaniu z normalną jazdą.
Wypalanie nie ma własnej lampki, ale nieudane wypalanie ma ich kilka — i w każdym aucie inną. W dieslach grupy VAG tryb awaryjny po nieudanej regeneracji sygnalizuje zwykle migająca kontrolka świec żarowych albo kontrolka EPC, a kod P2002 zapala przy okazji symbol silnika. Który symbol pozwala jechać dalej, a który każe się zatrzymać, rozkładamy w przewodniku po kontrolkach w samochodzie.
Żadnego z tych objawów nie należy traktować jako usterki. Usterką jest sytuacja, w której powtarzają się co kilkadziesiąt kilometrów — to znaczy, że regeneracje się nie domykają albo filtr napełnia się szybciej, niż przewidziano. Objawy i przyczyny takiego stanu rozbieramy w tekście o zapchanym DPF.
Czego te dane nie mówią
Trzy ograniczenia, o których warto wiedzieć, zanim potraktuje się liczby z tego tekstu jak wyrocznię.
Próba jest mała i starsza od dzisiejszego rynku. Osiem aut, z tego siedem z zarejestrowaną regeneracją, w normach Euro 5b i Euro 6b. Auta Euro 6d i 6e mają inne filtry — częściej z powłoką SCR — i, jak pokazuje tabela interwałów, regenerują się częściej. Nasza roczna tabela dla takich aut jest raczej dolnym oszacowaniem niż górnym.
Przeliczenie CO₂ na litry zakłada stały skład paliwa. Przelicznik 2640 g/l odpowiada typowemu olejowi napędowemu; udział estrów metylowych (FAME), który w polskim ON sięga kilku procent i zmienia się sezonowo, przesuwa go o ułamek procenta. To błąd o rząd wielkości mniejszy niż rozrzut między autami, ale istnieje.
Rozrzut jest większy niż każda różnica, którą tu omawiamy. Interwał regeneracji podawany w literaturze ma odchylenie ±215 km przy średniej 495 km — czyli niepewność rzędu 40%. Konkretne auto może być dowolnie daleko od tabeli, a jedynym sposobem, żeby się dowiedzieć, jest odczyt masy sadzy i licznika kilometrów od ostatniej regeneracji z własnego sterownika. Diagnostyka za 50–150 zł powie o tym konkretnym egzemplarzu więcej niż cała ta strona.
Najczęstsze pytania
Ile trwa wypalanie DPF na postoju?
Do 30 minut — dłużej niż w jeździe (10–20 minut), bo przez pracujący na wolnych obrotach silnik przepływa mniej spalin i mniej ciepła da się wprowadzić do układu w jednostce czasu. Procedura na postoju jest przy tym dostępna tylko przy umiarkowanym zapełnieniu filtra; powyżej około 40 gramów sadzy interfejs jej nie uruchomi.
Ile paliwa zjada jedna regeneracja DPF?
Od 0,28 do 0,42 litra oleju napędowego, czyli 2,40–3,60 zł przy cenie 8,53 zł/l. Liczba jest zaskakująco stabilna między autami o pojemnościach od 1,6 do 3,0 litra — zmienia się głównie procentowy wzrost spalania, bo ten zależy od długości odcinka, na którym regeneracja wypadła.
Co ile kilometrów wypala się DPF?
Średnio co 415–495 km według przeglądu literatury, ale z rozrzutem sięgającym połowy tej wartości. W jeździe wyłącznie miejskiej realnie co 150–250 km, na trasie nawet co 800 km. Auta Euro 6 regenerują się częściej niż Euro 5, mimo lepszych silników.
Jak wymusić wypalanie DPF bez interfejsu?
Nie da się wymusić, ale da się stworzyć warunki: 15–20 minut jazdy przy 2000–2500 obr./min i prędkości powyżej 60 km/h, bez zatrzymywania. Jeśli filtr nie przekroczył progu, przy którym sterownik odmawia, regeneracja ruszy sama. Wyższy bieg przy niższych obrotach działa gorzej niż niższy bieg przy wyższych.
Czy można jechać podczas wypalania DPF?
Nie tylko można — jazda to właśnie preferowany wariant. Strumień spalin odbiera nadmiar ciepła z wkładu, przez co wypalanie jest szybsze i bezpieczniejsze niż na postoju. Ryzykowne jest co innego: zgaszenie silnika w połowie procedury.
Co się dzieje, gdy przerwie się regenerację?
Sterownik zaczyna następną od początku, a niedopalone paliwo z późnego wtrysku spływa do miski olejowej. Pojedyncze przerwanie nie robi różnicy; seria przerwań przy krótkich trasach prowadzi do rozcieńczenia oleju paliwem i rosnącego poziomu na bagnecie. Powyżej 5% zawartości paliwa producenci uznają to za powód do wymiany oleju.
Czy regeneracja podnosi spalanie na dłużej?
W skali roku tak, ale mało: od 0,9% przy jeździe trasowej do 2,6% przy miejskiej. Dla porównania, przepis unijny pozwala producentowi przyjąć ryczałtowy narzut 5%, a pomiary rzeczywiste dały 0–3%. Efekt jest porównywalny z jazdą przy włączonej klimatyzacji i światłach.
Czy dodatek do paliwa skraca wypalanie?
Preparaty obniżające temperaturę zapłonu sadzy mogą ułatwić start regeneracji przy jeździe miejskiej, ale nie zmieniają ilości ciepła, jaką trzeba dostarczyć do filtra — a to ona decyduje o zużytym paliwie. Na zapchanym filtrze i przy uszkodzonym czujniku różnicy ciśnień nie zrobią nic.
Katalizator dodany do paliwa obniża próg, przy którym sadza zaczyna się palić — ile to realnie daje i ile kosztuje, liczymy w tekście o środkach do czyszczenia DPF.
O tym, kiedy uruchomić wypalanie, decyduje odczyt z czujnika różnicy ciśnień DPF. Gdy czujnik zaniża wskazanie, regeneracja nie startuje mimo zapełnionego filtra — i to jest najgroźniejszy z jego scenariuszy awarii.
Regeneracja jest jednym z etapów życia filtra, nie całą jego historią. Skąd w ogóle wziął się wymóg montowania DPF-ów i dlaczego popiołu nie da się wypalić, wyjaśnia przewodnik co to jest DPF.
Częstotliwość regeneracji aktywnej nie zależy wyłącznie od stylu jazdy. Im skuteczniej zawór recyrkulacji tłumi tlenki azotu, tym mniej zostaje dwutlenku azotu na regenerację pasywną — ten związek opisuje osobno tekst EGR a DPF.
Temperatura spalin przed turbosprężarką jest jednym z warunków rozpoczęcia wypalania — skąd się bierze i jak gorąco robi się na turbinie, opisujemy w tekście o tym, jak działa turbosprężarka.
Filtr w benzyniaku wypala sadzę inaczej: nie potrzebuje dogrzewania, tylko tlenu z odcięcia wtrysku na hamowaniu silnikiem. Mechanizm opisuje tekst o filtrze cząstek stałych w silniku benzynowym.
Jak odróżnić lampkę sygnalizującą trwającą regenerację od lampki awarii filtra — i dlaczego w części aut użytkowych ta pierwsza jest zielona — tłumaczy tekst o kontrolce DPF.
Wypalanie spala sadzę, ale nie popiół. Ile popiołu zostawia w filtrze sam olej silnikowy i co z tego wynika dla domowych metod, liczymy w tekście o tym, jak wyczyścić DPF domowym sposobem.
Gdy regeneracja przestaje wystarczać i filtr idzie do wymiany, stary wkład można jeszcze spieniężyć — stawki i formalności opisuje tekst Skup DPF — cennik 2026.
Wypalanie spala sadzę, ale nie rusza popiołu, który zostaje w kanałach na stałe. Ten usuwa dopiero pranie DPF — z własnym bilansem masy popiołu na 150 tys. km.
Źródła
- A. Dimaratos, B. Giechaskiel, M. Clairotte, G. Fontaras, Impact of Active Diesel Particulate Filter Regeneration on Carbon Dioxide, Nitrogen Oxides and Particle Number Emissions from Euro 5 and 6 Vehicles under Laboratory Testing and Real-World Driving, Energies 2022, 15(14), 5070 (licencja CC BY) — tabele 3, A3–A6.
- V. Valverde, B. Giechaskiel, Assessment of Gaseous and Particulate Emissions of a Euro 6d-Temp Diesel Vehicle Driven >1300 km Including Six Diesel Particulate Filter Regenerations, Atmosphere 2020, 11(6), 645 (licencja CC BY) — przegląd częstotliwości regeneracji.
- Ross-Tech Wiki, Diesel Particle Filter Emergency Regeneration — progi masy sadzy, warunki wstępne i parametry procedury dla silników grupy VAG.
- DieselNet, Diesel Filter Regeneration — temperatury utleniania sadzy.
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/1151 — współczynnik Ki i próg 4000 km.
- Ceny paliw: notowania detaliczne z 8 września 2026 (ON 8,53 zł/l).
Tekst ma charakter poradnikowy i opiera się na danych z badań opublikowanych na wolnej licencji oraz na obliczeniach własnych, których założenia podano przy każdej tabeli. Konkretne progi i procedury różnią się między rodzinami silników — przed wymuszaniem regeneracji albo wymianą części zawsze warto odczytać dane z własnego sterownika.


