Renault Captur — awaryjność: co psuje się najczęściej i ile kosztuje naprawa

7 min czytania
Mechanik nakłada powłokę antykorozyjną na podwozie samochodu uniesionego na podnośniku

Renault Captur wypada w badaniach technicznych lepiej od średniej na każdym etapie życia. W raporcie TÜV 2026 poważne usterki miało 4,3% egzemplarzy w wieku 2–3 lat wobec 6,5% średniej dla wszystkich aut, a w wieku 10–11 lat — 22,4% wobec 22,9%. Słabe punkty są trzy: sworznie i przeguby wahaczy, korozja ramy pomocniczej oraz tylne lampy w pierwszej generacji.

Captur w raporcie TÜV 2026: liczby zamiast opinii

Raport TÜV powstaje z 9,46 mln badań technicznych w Niemczech i podaje usterkowość osobno dla każdego modelu i rocznika. Polskie stacje kontroli pojazdów takich zestawień nie publikują, więc to jedyne twarde liczby, jakimi dysponuje kupujący.

Poniższa tabela pokazuje, jak Captur wypada wobec średniej dla wszystkich badanych aut w tym samym wieku (wartości w procentach, w nawiasie średnia).

Wiek auta Bez usterek Usterki drobne Usterki poważne Niebezpieczne
2–3 lata 90,8 (89,4) 4,8 (4,0) 4,3 (6,5) 0,0 (0,0)
4–5 lat 86,0 (84,7) 6,6 (5,3) 7,4 (10,0) 0,0 (0,0)
6–7 lat 82,7 (78,8) 7,4 (7,6) 9,9 (13,6) 0,0 (0,0)
8–9 lat 75,5 (71,7) 8,2 (10,0) 16,2 (18,3) 0,0 (0,0)
10–11 lat 69,0 (64,7) 8,6 (12,4) 22,4 (22,9) 0,0 (0,0)

Dwie rzeczy w tej tabeli rzadko trafiają do poradników. Po pierwsze, przewaga Captura nad średnią topnieje z wiekiem: przy dwóch–trzech latach to 2,2 punktu procentowego różnicy w usterkach poważnych, przy dziesięciu–jedenastu już tylko 0,5 punktu. Po drugie, Captur ma więcej usterek drobnych od średniej w trzech pierwszych przedziałach wiekowych — dopiero po ósmym roku ta kolejność się odwraca. Model nie tyle nie psuje się w ogóle, co psuje się w sposób, który nie zatrzymuje auta na stacji.

Do liczb trzeba dołożyć zastrzeżenie, którego nie widać w samej tabeli: Captur trafia częściej do starszych kierowców, a jego przebiegi są wyraźnie niższe od średniej w klasie. Część przewagi nad konkurencją bierze się z eksploatacji, nie z konstrukcji — i przy zakupie egzemplarza z przebiegiem taksówkarskim nie ma powodu, by na nią liczyć.

Zawieszenie — najsłabszy układ i najczęstszy rachunek

Wahacze są tym elementem Captura, który psuje się wcześniej i częściej niż w innych autach. Już od czwartego–piątego roku życia stacje notują ponadprzeciętnie dużo wybitych sworzni i przegubów wahaczy, a w wieku 10–11 lat usterka ta pojawia się dwa razy częściej niż średnio. Sprężyny i amortyzatory trzymają się w tym czasie lepiej. Układ kierowniczy odstaje lekko wyłącznie w drugiej generacji.

Tyle o częstotliwości. Poniżej, ile te usterki kosztują w polskim warsztacie — ceny z naszych własnych zestawień, sprawdzane na katalogach części i cennikach robocizny.

Naprawa Koszt (część + robocizna) Kiedy wypada
Komplet dwóch wahaczy przednich 696–1392 zł od 4.–5. roku, ponadprzeciętnie często
Przegub napędowy (robocizna) 150–280 zł, mediana 218 zł przy porwanej osłonie
Komplet czterech amortyzatorów 1397–2332 zł ok. 120 tys. km, rzadziej niż wahacze
Wymiana łańcucha rozrządu 2500–5000 zł przy objawach w 1.2 TCe
Sprzęgło z kołem dwumasowym mediana 2222 zł zależnie od stylu jazdy

Zawieszenie jest więc w tym aucie tanie względem napędu: komplet wahaczy to jedna piąta ceny wymiany łańcucha. Pełen rachunek roczny zbieramy osobno — ile kosztuje utrzymanie auta.

Rdza ramy pomocniczej po czwartym badaniu

To usterka, która w opiniach użytkowników pojawia się rzadko, a w wynikach badań regularnie: od czwartego terminu badania technicznego korozja narasta, przede wszystkim na ramie pomocniczej. Czwarty termin to w praktyce siódmy–ósmy rok życia auta, czyli cała pierwsza generacja i najstarsze egzemplarze drugiej.

Rama pomocnicza jest elementem nośnym, więc przesądza o wyniku badania: przerdzewienie klasyfikuje się jako usterkę poważną, a ubytek materiału zagrażający konstrukcji — jako stwarzającą zagrożenie. Oględziny spodu na podnośniku są przy Capturze ważniejsze niż odsłuchanie silnika.

Silniki i skrzynie: co wybrać, czego unikać

Generacja Jednostki Co sprawia kłopot
Captur I (2013–2019)
dł. 4,12 m, bagażnik 377–1235 l
90 KM (TCe 90, dCi 90) do 150 KM (TCe 150) elektronika i infotainment, korozja, karta-kluczyk; jakość wnętrza poprawiona liftingiem w 2017 r.
Captur II (2019–)
dł. 4,24 m, bagażnik 422–1275 l
91 KM (TCe 90) do 158 KM (TCe 160 i hybryda plug-in); diesel 115 KM do 2020 r., potem hybrydy 143 i 158 KM szarpiąca przekładnia multimode w hybrydach, szarpnięcia dwusprzęgłowej skrzyni EDC

Silniki benzynowe w obu generacjach mają łańcuch rozrządu, nie pasek — katalogi części podają dla 0.9 TCe interwał kontroli rzędu 150 tys. km. Łańcuch nie jest jednak równoznaczny z bezobsługowością: jednostka 1.2 TCe ma wśród warsztatów opinię podatnej na rozciąganie łańcucha, a objawy — grzechot na zimnym silniku, błąd korelacji wałów — pojawiają się nierzadko przed setką tysięcy kilometrów. Przy tym silniku to właśnie ta pozycja z tabeli kosztów, nie zawieszenie, decyduje o opłacalności zakupu.

Drugą pozycją do sprawdzenia jazdą próbną jest skrzynia EDC: szarpnięcia przy ruszaniu i niskich prędkościach zgłaszane są w obu generacjach. Różnice w kosztach naprawy wynikają z konstrukcji — jak działa automatyczna skrzynia biegów; obsługę opisuje olej do skrzyni biegów.

Akcje przywoławcze: czego dotyczyły

Przywołania Captura nie były masowe, ale dotyczyły elementów istotnych dla bezpieczeństwa. W pierwszej generacji obejmowały przewody hamulcowe, pękające piasty kół oraz ubytki w obudowie katalizatora. W drugiej — aktualizację oprogramowania wersji hybrydowej, mającą zapobiec utracie napędu podczas jazdy.

Numer VIN warto sprawdzić u dealera marki: akcje wykonuje się bezpłatnie niezależnie od wieku auta i liczby właścicieli, a niewykonana akcja zostaje przypisana do pojazdu, nie do sprzedającego.

Co sprawdzić przed zakupem Captura

  • Spód auta na podnośniku — rama pomocnicza, punkty mocowania wahaczy, stan powłoki antykorozyjnej.
  • Luzy w zawieszeniu przednim — sworznie i przeguby wahaczy, czyli najczęstsza usterka modelu.
  • Zimny rozruch przy 1.2 TCe — grzechot z okolic rozrządu w pierwszych sekundach.
  • Jazda próbna z EDC w korku, nie tylko na trasie — szarpnięcia ujawniają się przy ruszaniu.
  • Tylne lampy w pierwszej generacji — to element, który w badaniach odstaje najbardziej spośród oświetlenia. Jeśli deska rozdzielcza pokazuje kontrolkę świateł, usterka jest już zgłoszona przez auto.
  • Hamulec nożny — skuteczność spada od trzeciego badania, więc przy aucie starszym niż siedem lat warto poprosić o wydruk z rolek. Pomocne bywa też sprawdzenie, jakie klocki hamulcowe wybrać przy planowanej wymianie.
  • Historia akcji przywoławczych po numerze VIN u dealera.

Najczęstsze pytania

Czy Renault Captur jest awaryjny?
Nie w rozumieniu badań technicznych — w każdym przedziale wiekowym ma mniej usterek poważnych od średniej, a w żadnym nie odnotowano egzemplarzy uznanych za niebezpieczne. Ma jednak trzy powtarzalne słabości: wahacze, korozję ramy pomocniczej i oświetlenie tylne w pierwszej generacji.

Który silnik w Capturze jest najmniej kłopotliwy?
Z perspektywy kosztów napraw najmniej ryzykowne są wolnossące i słabsze jednostki benzynowe z ręczną skrzynią. Najwięcej zastrzeżeń zbierają 1.2 TCe (łańcuch rozrządu) oraz wersje z przekładnią EDC i multimode.

Czy Captur ma łańcuch, czy pasek rozrządu?
Benzynowe jednostki TCe mają łańcuch. Nie oznacza to braku obsługi — przy 1.2 TCe wymiana łańcucha to wydatek rzędu 2500–5000 zł, porównywalny z wymianą rozrządu paskowego w droższych autach.

Ile pali Renault Captur?
Spalanie zależy od wersji, skrzyni i trasy w stopniu, który czyni katalogowe wartości bezużytecznymi przy aucie kilkuletnim. Realne zużycie policzysz z tankowań w naszym kalkulatorze spalania paliwa.

Jaki olej do Renault Captur 0.9 TCe?
Decyduje norma producenta wpisana w książce serwisowej, nie sama lepkość. Jak ją czytać i czego nie mieszać, opisujemy w poradniku jaki olej silnikowy wybrać.

Jak Captur wypada na tle innych modeli w tej samej metryce, pokazuje zestawienie najmniej awaryjnych aut według TÜV 2026 — trzy najlepsze i trzy najgorsze modele w sześciu klasach wieku, wraz ze średnią każdej klasy.

Jak Captur wypada na tle pozostałych SUV-ów w swojej klasie wieku — i dlaczego po doliczeniu przebiegu spada na ostatnie miejsce dziesiątki — pokazuje zestawienie najmniej awaryjnych SUV-ów.

Źródła

  • TÜV Report 2026 (9,46 mln badań technicznych) — dane o usterkowości Renault Captur według wieku, za AUTO BILD, 16-04-2026.
  • Dane własne o kosztach napraw: zestawienia cen części i robocizny publikowane w serwisie Auto-Focus (wahacze, przeguby, amortyzatory, rozrząd, sprzęgło).
  • Katalogi części zamiennych — interwały kontroli łańcucha rozrządu jednostek TCe.
Redakcja Auto-Focus
Redakcja Auto-Focus

Redakcja Auto-Focus – piszemy o samochodach konkretnie: technika, eksploatacja, poradniki.