Najmniej awaryjne 10-letnie SUV-y w raporcie TÜV 2026 to Mercedes GLE/ML (15,2% usterek poważnych), VW Touareg (15,5%), Audi Q5 (18,1%), BMW X1 (18,2%) i Volvo XC 60 (18,5%) — przy średniej 22,9% dla całej klasy 10–11 lat. Kolejność zmienia się jednak, gdy doliczyć przebieg: te same egzemplarze przejechały od 98 do 176 tys. km, a po przeliczeniu na 100 tys. km różnica między pierwszym i ostatnim miejscem rośnie z 7,4 punktu procentowego do 2,6 raza.
Najmniej awaryjne SUV-y 10-letnie: pełna dziesiątka
Raport TÜV 2026 powstał z 9,46 mln badań technicznych i obejmuje 246 modeli w sześciu klasach wieku. Poniżej dziesięć SUV-ów z najniższym odsetkiem usterek poważnych w klasie 10–11 lat, czyli w rocznikach 2014–2016. Trzecia kolumna to średni przebieg badanych egzemplarzy — TÜV podaje go obok wyniku, ale nikt tych dwóch liczb przez siebie nie dzieli. Czwarta kolumna jest już nasza: usterki poważne przeliczone na 100 tys. przejechanych kilometrów.
| Model (10–11 lat) | Usterki poważne | Średni przebieg | Na 100 tys. km |
|---|---|---|---|
| VW Touareg | 15,5% | 176 000 km | 8,8 |
| Mercedes GLE/ML | 15,2% | 170 000 km | 8,9 |
| Volvo XC 60 | 18,5% | 169 000 km | 10,9 |
| Audi Q5 | 18,1% | 163 000 km | 11,1 |
| Mercedes GLK | 19,7% | 146 000 km | 13,5 |
| BMW X1 | 18,2% | 131 000 km | 13,9 |
| Ford Kuga | 20,9% | 139 000 km | 15,0 |
| Audi Q3 | 20,5% | 128 000 km | 16,0 |
| Škoda Yeti | 22,6% | 127 000 km | 17,8 |
| Renault Captur | 22,4% | 98 000 km | 22,9 |
Średnia dla wszystkich modeli w tej klasie wieku to 22,9% — Captur i Yeti zmieściły się w dziesiątce SUV-ów praktycznie na poziomie średniej całego rynku, nie dzięki dobremu wynikowi, a dlatego, że reszta segmentu wypadła gorzej.
Co zmienia doliczenie przebiegu
Przeliczenie przestawia trzy pozycje i robi to w jednym kierunku — w dół spadają modele o najniższym przebiegu. Touareg, który w surowym rankingu jest drugi, wychodzi na pierwsze miejsce, bo przejechał najwięcej z całej dziesiątki. BMW X1 spada z czwartego miejsca na szóste: 18,2% brzmi lepiej niż 19,7% Mercedesa GLK, ale X1 dojechał do badania z przebiegiem 131 tys. km, a GLK ze 146 tys.
Największy rozjazd dotyczy Renault Captura. W surowej tabeli traci do lidera 6,9 punktu procentowego, po przeliczeniu — 2,6 raza. Captur to jedyny model w dziesiątce z przebiegiem poniżej 100 tys. km, czyli auto miejskie, które przez dekadę przejechało tyle, ile Touareg w ciągu sześciu lat. Jak wygląda rozpiska jednego modelu w pięciu przedziałach wieku, pokazuje nasza analiza awaryjności Renault Captura.
Najmniej awaryjne SUV-y 5-letnie
W klasie 4–5 lat (roczniki 2020–2022) średnia dla wszystkich modeli to 10,0%, a dziesiątka SUV-ów wygląda zupełnie inaczej niż wśród dziesięciolatków — zamiast dużych premium wchodzą kompakty i crossovery.
| Model (4–5 lat) | Usterki poważne | Średni przebieg |
|---|---|---|
| VW T-Roc | 4,0% | 55 000 km |
| Audi Q2 | 4,5% | 54 000 km |
| Mercedes GLC | 4,8% | 73 000 km |
| Peugeot 2008 | 5,4% | 50 000 km |
| Audi Q5 | 6,3% | 80 000 km |
| Suzuki Vitara | 6,4% | 54 000 km |
| Škoda Karoq | 6,5% | 66 000 km |
| Hyundai Kona Elektro | 6,5% | 51 000 km |
| Seat Ateca | 6,9% | 65 000 km |
| Ford Puma | 7,0% | 48 000 km |
Mercedes GLC i Audi Q5 są tu jedynymi modelami, które łączą dobry wynik z przebiegiem wyraźnie wyższym od reszty stawki (73 i 80 tys. km wobec 48–66 tys.).
Wiek zjada przewagę dobrego modelu
Najciekawszą liczbą raportu nie jest to, kto wygrywa swoją klasę, a jak topnieje zysk z wybrania zwycięzcy. Poniżej najlepszy SUV każdej klasy wieku zestawiony ze średnią dla wszystkich modeli w tej klasie — raz jako różnica w punktach procentowych, raz jako iloraz.
| Klasa wieku | Najlepszy SUV | Jego wynik | Średnia klasy | Różnica | Iloraz |
|---|---|---|---|---|---|
| 2–3 lata | VW T-Roc | 3,0% | 6,5% | 3,5 pkt | 2,17× |
| 4–5 lat | VW T-Roc | 4,0% | 10,0% | 6,0 pkt | 2,50× |
| 6–7 lat | VW T-Roc | 6,7% | 13,6% | 6,9 pkt | 2,03× |
| 8–9 lat | Mazda CX-3 | 9,7% | 18,3% | 8,6 pkt | 1,89× |
| 10–11 lat | Mercedes GLE/ML | 15,2% | 22,9% | 7,7 pkt | 1,51× |
| 12–13 lat | VW Touareg | 17,9% | 28,4% | 10,5 pkt | 1,59× |
W punktach procentowych przewaga rośnie — z 3,5 do 10,5 punktu. W stosunku maleje: nowy SUV z czołówki psuje się 2,2 raza rzadziej od przeciętnego, dwunastoletni już tylko 1,6 raza. Wybór modelu ma więc największe znaczenie przy autach młodych, a przy dwunastolatku o wyniku badania decyduje głównie historia konkretnego egzemplarza. To odwrotność tego, co sugeruje sama kolumna różnic, i powód, dla którego przy starszym aucie warto wydać pieniądze raczej na dokładne sprawdzenie niż na dopłatę do lepszego modelu.
Które SUV-y trzymają formę we wszystkich klasach
Powtarzalność mówi więcej niż jedno pierwsze miejsce. Przez wszystkie klasy wieku, w których są obecne, powyżej średniej utrzymują się: VW Touareg (rekordzista — pierwsze miejsce wśród wszystkich modeli, nie tylko SUV-ów, w klasie 12–13 lat), Audi Q5, Audi Q3, Volvo XC 60 i VW T-Roc (najlepszy SUV w trzech kolejnych klasach, ale zbyt młody, by ocenić go po dziesiątym roku). Stale w czołówce są też Suzuki Vitara, Mazda CX-3, Seat Ateca, Škoda Karoq i BMW X1.
Jedyny wyjątek w tej grupie to Audi Q5 w klasie 6–7 lat — druga generacja wypada tam poniżej średniej z powodu usterek zawieszenia, czyli tej samej grupy, która w SUV-ach odpowiada za większość negatywnych wyników badania. Pełne zestawienie wszystkich typów nadwozia, nie tylko SUV-ów, jest w naszym rankingu najmniej awaryjnych aut 2026.
FAQ
Jaki SUV do 40–50 tys. zł będzie najmniej awaryjny?
W tym budżecie mieszczą się roczniki, które w raporcie odpowiadają klasie 10–13 lat. Statystyka wskazuje wtedy duże premium — Touarega, GLE/ML, XC 60 — ale wszystkie z przebiegiem 169–204 tys. km. Ponieważ w tej klasie wieku przewaga najlepszego modelu nad średnią spada do 1,5–1,6 raza, taniej wychodzi kupić model ze środka tabeli z niższym przebiegiem i udokumentowaną historią niż dopłacić do nazwy — zwłaszcza że odsetek usterek nie mówi nic o rachunku za naprawy, a ten policzyliśmy osobno w tekście o tym, ile kosztuje utrzymanie auta.
Czy 15-letnie SUV-y też są w raporcie?
Nie. TÜV Report 2026 kończy się na klasie 12–13 lat, bo starsze auta trafiają na badanie w liczbach zbyt małych dla statystyki modelowej. Dla piętnastolatka najbliższym punktem odniesienia jest wynik z klasy 12–13 lat plus trend: średnia rośnie w każdej kolejnej klasie o 5–6 punktów procentowych.
Czy Dacia Duster jest awaryjna?
W raporcie TÜV 2026 Duster wypada najgorzej ze wszystkich SUV-ów w trzech kolejnych klasach wieku — dlatego nie ma go w żadnej z dziesiątek powyżej. To wynik badania technicznego, nie kosztu napraw: tanie części i prosta konstrukcja obniżają rachunek, ale nie odsetek usterek stwierdzanych na stacji.
Co niemiecka „usterka poważna” znaczy w polskim badaniu?
Odpowiada kategorii UP, czyli wynikowi negatywnemu i konieczności ponownego badania. Polska klasyfikacja ma trzy stopnie — UD, UP i UN — opisane w tekście o tym, za co można oblać przegląd.
Źródła
- AUTO BILD, „TÜV-Report: SUV mit wenig Mängeln” — tabele dziesięciu najlepszych SUV-ów w sześciu klasach wieku, ze średnim przebiegiem i odsetkiem usterek poważnych (02-08-2026)
- TÜV-Verband, komunikat o TÜV Report 2026 — zakres raportu: 9,46 mln badań, 246 modeli, sześć klas wieku
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 27-09-2022 (Dz.U. 2022 poz. 2066) — klasyfikacja usterek UD/UP/UN


