Krótka odpowiedź: olejowa konserwacja podwozia w sieciowym serwisie kosztuje 950–1400 zł zależnie od wielkości auta, dopłata za profile zamknięte to 150–250 zł, a twarda powłoka bitumiczna czy poliuretanowa 2000–4000 zł. Opłaca się wtedy, gdy blacha jest jeszcze zdrowa: wspawanie dwóch progów to 2200–3200 zł, czyli dwa razy więcej niż zabieg, który do tego nie dopuszcza. Korozja elementu nośnego jest na badaniu technicznym usterką poważną, a gdy odbiera wytrzymałość — niebezpieczną.
Ile dni w sezonie sól naprawdę pracuje
O korozji podwozia decyduje nie sam mróz, tylko liczba cykli zamarzania i rozmarzania solanki: w takim dniu sól rozpuszcza się w błocie, wnika w szczeliny i zostaje tam w postaci roztworu, który nie przestaje działać. Policzyłem te dni z surowych danych dobowych IMGW za sezon od 01-11-2025 do 31-03-2026 (151 dni) — kolumna „przejście przez zero” to dni, w których temperatura minimalna spadła poniżej zera, a maksymalna była dodatnia.
| Stacja | Dni z przejściem przez zero | Dni z Tmin < 0 °C | Udział dni z przejściem |
|---|---|---|---|
| Kraków-Obserwatorium | 52 | 78 | 34,4% |
| Gdańsk-Rębiechowo | 37 | 87 | 24,5% |
| Warszawa-Filtry | 34 | 71 | 22,5% |
| Warszawa-Obserwatorium II | 34 | 76 | 22,5% |
Co z tego wynika praktycznie: w Krakowie co trzeci dzień sezonu to dzień pracy solanki, a mrozów ciągłych — takich, przy których sól przestaje być sypana i podwozie jest suche — jest w każdym z tych miast mniej niż połowa dni z ujemną temperaturą. To dlatego powłoka ma być elastyczna i odnawialna, a nie jednorazowa: 34–52 cykle w sezonie to obciążenie zmęczeniowe, nie pojedynczy atak.
Czym grozi zaniedbanie: korozja na badaniu technicznym
Korozja nie jest na przeglądzie kwestią estetyki. Katalog usterek stosowany na stacji kontroli pojazdów (załącznik do rozporządzenia, Dz.U. 2022 poz. 2066) wymienia ją w pięciu miejscach, za każdym razem w dwóch stopniach: sama nadmierna korozja to usterka poważna (UP), a ta sama korozja z utratą wytrzymałości lub stabilności — niebezpieczna (UN). Klasę każdej pozycji odczytałem z kolumn tabeli w oryginalnym PDF-ie.
| Pozycja katalogu | Element | Opis usterki | Klasa |
|---|---|---|---|
| 6.1.1 c) | Podwozie, rama, podłużnice | nadmierna korozja mająca wpływ na sztywność konstrukcji | UP |
| 6.1.1 c) | Podwozie, rama, podłużnice | ta sama korozja przy niewystarczającej wytrzymałości części | UN |
| 6.2.3 d) | Punkty mocowania nadwozia samonośnego | nadmierna korozja punktów mocowania | UP |
| 6.2.3 d) | Punkty mocowania nadwozia samonośnego | korozja z pogorszoną stabilnością | UN |
| 5.3.3 b) | Wahacze, drążki reakcyjne, stabilizatory | uszkodzenie, pęknięcie lub nadmierna korozja elementu | UP |
| 1.1.x c) | Przewody hamulcowe | przewody uszkodzone lub nadmiernie skorodowane | UP |
| 1.1.x c) | Przewody hamulcowe | ryzyko wycieku lub wpływ na działanie hamulców | UN |
| 6.2.10 a) | Błotniki, nadkola | znaczące skorodowanie części | UP |
Granica między UP i UN jest tu praktyczna, nie formalna: usterka poważna oznacza negatywny wynik badania i konieczność naprawy, niebezpieczna — dodatkowo zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez diagnostę. Cała drabina klas i stawki za ponowne sprawdzenie są opisane w tekście o tym, za co można oblać przegląd.
Metody i ich ceny — trzy cenniki z października 2026
Rynek dzieli się na dwie szkoły: preparaty olejowo-woskowe, które pozostają miękkie i wnikają w szczeliny, oraz powłoki stałe na bazie bitumu, kauczuku albo poliuretanu, które tworzą twardą skorupę. Ceny poniżej pochodzą z publicznych cenników wykonawców i producentów, sprawdzonych 13-10-2026.
| Metoda / wykonawca | Cena | Co obejmuje | Odnawianie |
|---|---|---|---|
| Krown (olejowa), segment S | 950 zł | podwozie plus mycie karoserii | co rok, zniżka 200 zł przy powtórce |
| Krown, segment M / L | 1200 zł / 1400 zł | jak wyżej | jak wyżej |
| Krown — profile zamknięte | +150 / 200 / 250 zł | dopłata do podwozia, wg rozmiaru | razem z podwoziem |
| RustCheck Corolon (olejowa), usługa | 500–1000 zł | zależnie od rozmiaru i stanu podwozia | cyklicznie |
| RustCheck Corolon — preparat na własną rękę | 275 zł / 4 l (Rust Stop A), 235 zł / 4 l (B) | sam środek, bez robocizny | 18 l: 1080 zł i 895 zł |
| Serwis warszawski (kompleksowo) | od ok. 1000 zł | konserwacja podwozia | — |
| Powłoka stała (bitum, kauczuk, poliuretan) | 2000–4000 zł | twarda warstwa plus wygłuszenie | jednorazowo, nie odnawia się punktowo |
Dwie liczby z tej tabeli warto przeczytać razem. Zniżka 200 zł za powtórzenie zabiegu po roku nie jest promocją, lecz informacją o technologii: powłoka olejowa jest z założenia sezonowa i wykonawca zakłada powrót auta. Opakowanie 18 l w cenie 1080 zł z kolei pokazuje, ile kosztuje sam materiał — przy zużyciu 3–4 l na auto osobowe to 180–240 zł środka, a resztę rachunku w serwisie robi podnośnik, mycie, osuszenie i czas.
Kiedy zabieg się opłaca, a kiedy jest wyrzuceniem pieniędzy
Konserwacja jest ubezpieczeniem blachy, więc ma sens tam, gdzie blacha jest jeszcze zdrowa i warta ochrony. Poniżej rachunek na podstawie realnych stawek blacharskich, które zebrałem przy tekście o tym, ile kosztuje wymiana progów.
| Scenariusz | Koszt | Wniosek |
|---|---|---|
| Konserwacja olejowa, pierwszy rok, auto segmentu C z profilami | 1200 + 200 = 1400 zł | wydatek jednorazowy przed sezonem |
| Powtórka po roku (ze zniżką) | 1000–1200 zł | utrzymanie, nie nowy zabieg |
| Wspawanie jednego progu z lakierowaniem | 900–1400 zł | tyle samo co cała konserwacja |
| Wspawanie obu progów | 2200–3200 zł | dwukrotność zabiegu olejowego |
| Progi plus przerdzewiała podłoga | 2500–4000 zł | przy aucie wartym 15–20 tys. zł granica sensu naprawy |
Z tego układu liczb wychodzą trzy proste reguły. Auto trzy- do dziesięcioletnie, jeżdżące zimą po soli: zabieg olejowy zwraca się, jeśli zapobiegnie jednej wymianie progów w ciągu dwóch lat. Auto z czynną korozją strukturalną: najpierw blacharz, potem ochrona — powłoka nałożona na rdzę zamyka wilgoć pod warstwą i przyspiesza proces, a bitum jest w tym najgorszy, bo pęka i wpuszcza wodę pod skorupę, której nie da się skontrolować bez jej zrywania. Auto warte mniej niż podwójny koszt naprawy progów: nie konserwujemy, tylko jeździmy i myjemy podwozie po przejazdach po soli.
Czego konserwacja nie robi
Nie dociera w miejsca, do których nie ma dostępu bez demontażu — stąd osobna pozycja za profile zamknięte, do których preparat podaje się sondą przez fabryczne otwory. Nie zatrzymuje też korozji już zaczętej: środek olejowy ją wyhamowuje, bo wypiera wilgoć, ale blacha, która straciła przekrój, przekroju nie odzyska. I nie zwalnia z mycia — sól zmyta z podwozia po przejeździe trasą w odwilży robi więcej niż powłoka założona na warstwę solanki. Zimowa reszta rachunku, od łańcuchów śniegowych po dywaniki, jest przy tych kwotach drobnym wydatkiem, a cały zimowy budżet eksploatacyjny rozlicza zestawienie kosztów utrzymania auta.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje zabezpieczenie podwozia przed korozją? Metoda olejowa 500–1400 zł zależnie od rozmiaru auta i wykonawcy, plus 150–250 zł za profile zamknięte. Powłoka stała 2000–4000 zł.
Olej czy bitum? Przy aucie używanym, które ma już kilka sezonów na soli — olej lub wosk, bo wnika w szczeliny i daje się kontrolować. Bitum ma sens na blasze świeżej i przygotowanej; na starej tworzy szczelną pokrywę nad rdzą.
Czy nowe auto trzeba zabezpieczać? Fabryczna ochrona obejmuje podwozie i profile, ale nie przewiduje 34–52 cykli solanki rocznie przez dekadę. Pierwszy zabieg zwykle po 3–5 latach, czyli po wygaśnięciu gwarancji na perforację.
Jak często powtarzać? Powłoki olejowe co sezon — sam cennik Krown przewiduje powrót po roku ze zniżką 200 zł. Powłoki stałe nie odnawia się punktowo; kontroluje się je na kanale co rok.
Czy rdza na podwoziu to powód do oblania przeglądu? Tak, jeśli dotyczy elementu nośnego, mocowań nadwozia, wahaczy lub przewodów hamulcowych. To usterka poważna, a przy utracie wytrzymałości niebezpieczna, z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Źródła
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów — katalog usterek, Dz.U. 2022 poz. 2066 (pozycje 1.1, 5.3.3, 6.1.1, 6.2.3, 6.2.10; klasy UD/UP/UN).
- Dane publiczne IMGW-PIB — dobowe dane klimatyczne (pliki
k_d) za 11/2025–03/2026; obliczenia własne dla czterech stacji. - Cennik Krown Polska — stan na 13-10-2026.
- RustCheck Corolon — ceny usługi i preparatów Rust Stop.
- CarComfort — cennik konserwacji podwozia.


